piatok, 10. augusta 2012

Pečené etikety (návod)/ Baked labels (recipe)

Avaible in english now! (go bottom of the page)

Postup spolu s fotografiami sa objavil aj na webovej stránke prílohy denníku SME - SME Ženy. Prečítať si ho môžete tu.


Pečené etikety sú výbornou voľbou, pokiaľ ste hrdou majiteľkou kuchyne, v ktorej vládnu časy dávno minulé. Vytvoriť si takúto etiketu nie je vôbec náročné. Stačí, ak si stiahnete etikety, ktoré nájdete v závere príspevku, prípadne si môžete vytvoriť svoje vlastné. V našej kuchyni sa tieto dózičky zabývali veľmi rýchlo a bez nich si ju už ani neviem predstaviť. Máme nimi pooznačované všetky najpoužívanejšie a najdôležitejšie dózy, ako káva, cukor alebo kakao. Etikety si môžete smelo dozdobiť aj krakelovacím lakom (porcelánovým), ale potom si ich nezabudnite prelakovať syntetickým lakom (určite nie bežným hobby na báze vody, ten krakel rozpúšťa!). Taktiež prelakujte, aj keď ste nekrakelovali, kvôli ochrane pred vodou a inými kuchynskými nástrahami. Moje etikety nám slúžia už niekoľko mesiacov a stále sú krásne.


Na etikety alebo označenia vašich dózičiek si nemusíte vytvárať len za pomoci papiera. Platí na nej aj technika nažehľovania cez papier na pečenie (ale obsah dózy by mal byť bledy alebo biely - ako cukor, inak popis nebude vidieť :) ). Takisto si motívy môžete vytlačiť na bielu servítku a aplikovať ich bežnou servítkovou technikou. Jednou z výhodou týchto dózičiek je, že je na ne príjemný pohľad a preto nemusia byť ukryté v skrinkách, čím sa vám uvoľní miesto pre niečo iné :) 


A ako na to? Pre začiatok si vyhrejeme trúbu na 200°C. Pripravíme si čajík - odporúčaný je čierny, ale vhodný je akýkoľvek čo máte doma, treba skúšať. Ja to zvyknem robievať mätovým, ale namiesto čaju môžete použiť aj rozpustenú kávu. Fľaky si takisto vytvoríte zrniečkami kávy. Potrebný motív si v PC v grafickom programe nastavíme na veľkosť v cm, ktorá nám vyhovuje (každá dózička je iná, treba si to premerať) a vytlačíme. Vytlačený motív si môžeme vystrihnúť predom, ale nemusíme. Uložíme ho na plech.

Na plechu ho potrieme špongiu alebo vatovým tampónikom (či štetcom), ktorý sme si namočili v pripravenom čaji či káve. Môžete to robiť aj tak, že papier alebo vystrihnutý motív budete namáčať do misky s čajom, alebo ho zalejete priamo na plechu a prebytok odstránite papierovou kuchynskou utierkou. Škvrny vytvoríte tak, že na mokrý povrch položíte zrniečko kávy, ktoré sa rozpustí a spraví vám fľak. Keď ste s tou prácou spokojné, vložte plech do vyhriatej trúby na 3 až 5 minút (treba sledovať). Papier sa nám krásne vysuší a máme hotovo! Vystrihnutú etiketu si zozadu potrieme (alebo rovno fľašu) hobby lepidlom, ja som používala lepidlo na decoupage. Etiketu si povyrovnávajte a popritláčajte prstami,. Ako som už spomínala, môžete použiť na záver krakelovací lak alebo len hobby, ukončovací.

Dúfam, že som vás inšpirovala! Prajem veľa zábavy.

Pre neznesiteľné nájazdy spamerov som bola nútená zablokovať pridávanie ďalších komentárov.

Etikety si môžete stiahnuť TU. Heslo je: etikety.


The baked labels are a good choice, if you have a retro or vintage kitchen. I really like them, they are so practical and effective. You need:
paper
scissors
printer
black tea
instant coffee
stove
glue (I use glue for decoupage - it´s a glue and lack in one)

1. step: Print the label - you can find some labels on my page (down) or make them by yourself.
2. step: Turn the stove on (200°C or 390°F) and made a black tea.
3. step: Cut out the labels. Put tea into the bowl and soak your labels.
4. step: If it the stove ready, put labels on the baking sheet.
5. step: Wait 4 or more minutes and take the baking sheet out.
6. step: Apply your labels with the glue on clean jug/bottle. If you want a long life for you labels, use the varnish on the top. Then you can wash them without damage.

I hope I inspire you! Enjoy your labels.