piatok, 15. februára 2013

Postup: Ako patinujem ja...

Ahojte moje milé!

Už dlho mám na mysli, že by som napísala svoj postup, ako patinujem. Nie je síce ničím výnimočný ako iné postupy, bežne dostupné na internete. Ale nakoľko mi občas do mailovej schránky dorazí mailík od vás, mojich vzácnych čitateliek s prosbou o radu, rada by som ho zverejnila.

Mojou filozofiou je "zachovať prirodzenosť" a autenticitu daného kusu nábytku. Nerobím žiadne špeciálne rituály. Nábytok vždy na začiatku umyjem - ak sa jedná o nejaký veľmi nečistý kus, použijem silný čistiaci prostriedok (savo), inak stačí aj niečo jemnejšie - dôležité je, aby to malo odmastňujúci účinok, nechám vysušiť, prípadné nedokonalosti opravím tmelom na drevo (používam biely, ale kľudne môže byť aj vo farbe dreva, nezáleží na tom, prekryjete ho farbou). 

Po riadnom zaschnutí prebytočný tmel odstránim šmirgľom (takým stredne drsným (P120, 100 - "hrubozrnný" vám zbytočne doškriabe nábytok). Takisto nezabúdajte na lakovaný nábytok, ktorý je potrebné zbaviť laku úplne. V niektorých prípadoch je to dosť pracné, pretože lak bol kedysi veľmi poctivý :) Následne nábytok zbavím prachu, napríklad metličkou a znova pretriem mokrou handričkou. 

Nábytok je pripravený na to najdôležitejšie - maľovanie (pokiaľ máte nábytok poprevŕtaný červotočmi, ešte predtým môžete použiť bežne dostupný prípravok proti nim). Čo sa farieb týka, mojím favoritom je  biely Balakryl MAT. Poskúšala som aj iné značky, ale absolútne mi nevyhovali. Takisto nepoužívam ani základnú farbu, kedysi som zvykla ešte v začiatkoch, ale nevidím v tom rozdiel. Samozrejme, keby renovujem pre niekoho iného a mal by takú požiadavku, splním ju.

Čo sa týka samotného nanášania farby, každému vyhovuje iný spôsob. Drevený nábytok je najlepšie natierať štetcom prípadne použiť striekaciu pištoľ, zatiaľ čo pri drevotrieske vám bude najužitočnejší valček alebo opäť pištoľ, či sprej (ale to vás vyjde trošku drahšie). Pri drevotrieskovom nábytku sú najdôležitejšie prvé dve vrstvy farby. Na tomto nábytku, keďže má hladký a šmykľavý povrch, má farba vo zvyku sa zrážať, preto je dobré nanášať prvé vrstvy trpezlivo a nepreháňať to s množstvom farby. Prvé vrstvy vám povrch zdrsnia a ostatná farba ľahšie priľne. Tiež nie je na škodu, lakovať aj medzi vrstvami, aspoň raz. 

Vo svojich začiatkoch som patinu robievala pomocou "umelej" patiny z hobby obchodu. Za to by som si dnes kladivom najradšej klepla po prstoch. Ako som spomínala na začiatku, snažím sa zachovávať autenticitu, preto nie je nič prirodzenejšie ako patina robená šmirgľom. Tento spôsob najlepšie funguje na drevenom nábytku, ale ja som už takto prešúchala aj okraje na obyčajnom, drevotrieskovom. Môj názor je, že všetko sa dá, keď sa chce, len pri drevotrieske na to treba ísť s citom :)

Niekto používa pri patinovaní aj vosk*, no mne tento spôsob až tak nevyhovuje, ale aj napriek tomu ho zvyknem občas použiť. Patinu sa snažím robiť prirodzene, nepreháňať to a snažím sa vytvárať efekt, akoby bol nábytok odraný časom a používaním. Patinovaný nábytok mám veľmi rada. Má zastúpenie vo viacerých štýloch, ako napríklad u nás čim ďalej obľúbenejší country či provence štýl. Ja osobne preferujem shabby chic, v ktorom mám pocit, že si môžem dovoliť viac - výraznejšiu patinu, obľúbená je aj viacfarebná, napríklad kombinácia bielej a modrej, ktorá je takisto mimoriadne krásna a mohli ste ju vidieť u Michalky. Viacfarebnú patinu vytvoríte použitím dvoch odlišných farieb, čo znamená, že pod vrchnú farbu dáte farbu inú :) A postupuje rovnako, ako keď pracujete iba s jednou farbou, no ja už by som v tomto prípade zvažovala aj použitie vosku.


Čo sa týka záverečných prác, ukončovací lak príliš nepoužívam. Pokiaľ ide o používaný nábytok, ktorý by sa mohol bez neho poškodiť, v tom prípade ho použijem. Ale inak sa mu vyhýbam, ako inak, kvôli čo najprirodzenejšiemu efektu. Niekedy je totiž ten najväčší efekt v tom najjednoduchšom. Takisto ako pri základnej farbe, aj tu sa riadim názorom človeka, pre ktorého nábytok renovujem. Napríklad v prípade čela postele, ktoré som renovala pre MARI-design, s Mariet sme sa zhodli na tom, že najlepšie je zachovať autenticitu a lak nepoužiť.

Súhrn postupu:
1. nábytok umyjeme, očistíme od nečistôt (prachu, blata, mastnoty...)
2. necháme riadne vysušiť, ošetríme (prípravky proti červotočom), zatmelíme nedokonalosti
3. vyšmirgľujeme, pokiaľ máme nábytok lakovaný, dôkladne odstránime z jeho povrchu, šmirgľujeme v smere štruktúry dreva
4. očistíme od prachu mokrou handričkou
5. nanášame farbu, spôsobom nám najvhodnejším (môžeme použiť najskôr základnú, je to vec názoru)
6. farbu necháme zaschnúť, hrany, ornamenty a iné nerovnosti ošmirgľujeme v smere štruktúry
7. podľa potreby zalakujeme 
8. zatlieskame si, aké sme šikovné :)

*Patinovanie voskom: pred farbením si hrany a vystúpené časti pretrieme sviečkou v intenzite akú požadujeme. Medzi farbou a drevom sa vtedy vytvorí vrstva, ktorá farbe nedovolí priľnúť a pri šmirgľovaní sa farba odlúpi.

Namaľovaná "drevotrieska" s jemnou patinou. Výmena úchytiek narobí taktiež veľké kúzla. Konkrétne tieto nádhery nájdete v Ma Maison.
Veľa môže spraviť aj vhodne zvolená tapeta na zadnej stene či na poličkách. Túto konkrétnu nájdete na tapety-folie.sk 


Malá prosba na záver: nikdy nepatinujte štetcom a nejakou neprirodzenou farbou (červená, zelená) spôsobom, že budete robiť pravidelné machule či čmuhy (prípadne nábytok "počiarkujete"). Táto "patina" je u mnohých tvoriliek veľmi populárna, no bohužiaľ často je najmä neestetická. Patina má byť v prvom rade prirodzená - predstavuje časom opotrebovaný nábytok či iné predmety. Preto sa v prvom rade patinujú miesta, na ktorých máte pocit, že by odreniny používaním mohli vzniknúť (hrany, nohy nábytku, opierky v prípade drevených stoličiek či kresiel a podobne).
PS: už som to spomínala nedávno, nemýľte si patinovanie so shabby chic technikou! Shabby chic technika ako taká ani nejestvuje, ak sa bavíme o shabby chic, hovoríme o štýle bývanie tak, ako napríklad o modernom minimalizme. Patinovaný nábytok je typický pre viacero rôznych štýlov, nie je nosným prvkom iba v prípade shabby chic.